Vadsbogymnasiet - Nära dig

Industritekniska programmet först i världen!

Industriprogrammet är första skolan i världen som arbetar med s k dynamisk fräsning, som till råga på allt är en svensk uppfinning.
 
Vad är då dynamisk fräsning?
Det är en speciell metod att bearbeta plåt på, som gör att körtiden i maskinen halveras och livslängden på verktyget mer än fördubblas, en s k win-win situation.

Industritekniska programmet såg metoden på Maskinmässan i Stockholm för ca 2 veckor sedan och tog direkt kontakt med de berörda företagen. "För oss nördar är detta en revolution", berättar Leif Blom, lärare på Industriprogrammet." Vi använder nu detta i vår undervisning och är först i världen".

Vilka ligger bakom idén?
Alfa Tool är ett företag som utvecklar pinnfräsar i hårdmetall. Eddie Kurist och Nils-Erik Lundgren har utvecklat detta speciella sätt att bearbeta på, som alltså kallas dynamisk fräsning. Utvecklingen har skett tillsammans med ett företag i Göteborg, AME AB, som utvecklar och säljer CAD/CAM programmet "Mastercam".

Välkommen att besöka oss och lär dig mer om dynamisk fräsning på
Öppet Hus 16/11 kl. 18-20.30, Industriprogrammets lokaler, Vadsbogymnasiet

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga