Vadsbogymnasiet - Nära dig

Vadsbogymnasiets Fordons- och transportprogram populärt!

26 förstahandssökande till 8 platser.
Förstavalet till gymnasiet är nu avslutat i Skaraborg. Resultatet för Vadsbogymnasiets Fordons- och transportprogram, inriktning Personbil var sensationellt. 28 stycken har sökt programmet i första hand. Totalt har 63 första-, andra- samt tredjehandsval fallit på programmet. Andra program på Vadsbogymnasiet som har fått många sökande är Bygg- och anläggningsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet samt Naturvetenskapsprogrammet.

Gymnasium Skaraborgslänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster hemsida finns fullständig statistik över antal sökande till samtliga program.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga