Vadsbogymnasiet - Nära dig

Många förstahandssökande till Vadsbogymnasiet!

Preliminära siffror visar på fler förstahandssökande till Vadsbogymnasiet i år än förra året, trots minskad elevkull.
Söndag den 15 maj var sista ansökningsdag i omvalsperioden för gymnasievalet 2011. 301 elever hade då sökt till Vadsbogymnasiet. Det är ett 30-tal fler än förra året. Stort intresse visas bland annat för Bygg- och anläggningsprogrammet,  Estetiska programmet, Fordons- och transportprogrammet, Naturvetenskapliga programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, samt Vård- och omsorgsprogrammet. De två nya programmen, Humanistiska programmet och Ekonomiprogrammet, har inte fått lika många sökande som väntat. Totalt antal platser som står till förfogande är 354.
Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga