Vadsbogymnasiet - Nära dig

Satsning på hjärtstartare!

Vadsbogymnasiet har som första skola i kommun valt att göra en satsning på hjärtstartare. Tre stycken är inköpta.
De tre inköpta hjärtstartarna ska strategiskt placeras ut i skolans lokaler. Två stycken i skolans byggnad samt en i Vadsbohallen. För det handlar om minuter, enligt Anna Grundström, utbildare i hjärt- och lungräddning.

Anna är på skolan den här veckan för att utbilda all personal  i både gammal hederlig hjärt- och lungräddning samt i hur man använder en hjärtstartare,

Varför gör Vadsbogymnasiet den här satsningen?
Om det händer att någon får problem med hjärtat så är de första minuternas behandling väldigt avgörande för fortsättningen av förloppet, berättar rektor Leif Backman. På en så här stor arbetsplats är sannolikheten (statistiskt sett) väldigt hög att något sådant kan inträffa. Vi har därför valt att låta all personal få en utbildning i hur man agerar för ett bra resultat

Glassmycke Biolils Design. Foto: Bodil Nilsson
Glassmycke Biolils Design. Foto: Bodil Nilsson
Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga