Vadsbogymnasiet - Nära dig

Projektarbete i Afrika

Projektarbete i Afrika — volontärer med djur!

Andrea Runstrand och Sally  Nelson från Samhällsvetarprogrammet  valde ett ganska annorlunda projektarbete. De tog sitt pick och pack och åkte ner till Namibia, näst längst ner i Afrika. Där jobbade de under två veckor som volontärer på en farm för djur. De matade strutsar, lejon, geparder och surikater. De gick ut på promenader med leoparder och babianer.

Under ett projektarbete får man chansen att para ihop en dröm med ett skolarbete, och det är precis vad de valde att göra.

Fler bilder hittar du här.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga