Vadsbogymnasiet - Nära dig

Konsten att coacha och bli coachad!

Under två veckor har eleverna på Idrott- och ledarskapsprogrammet fått utbildning i att coacha andra.
Från att ha tränat på varandra inom klassen, blev det idag skarpt läge när den nyförvärvade kunskapen skulle praktiseras på elever från en annan klass, i det här fallet åk 2 från Samhällsvetarprogrammet.

Läraren Stefan Hall inledde med att berätta om begreppen att coacha kontra att bli coachad. Vad ska man tänka på i de här två olika situationerna? Coachning förknippas fortfarande mycket med idrott, men idag är det t ex väldigt vanligt med karriärcoachning. Du kan t o m läsa till Psykologisk coach på högskolan.

De viktigaste egenskaperna som coach är att förstå att alla svar finns hos den som blir coachad. Eleverna delades in i par, en coach och en som blev coachad och fick under 20 minuter spela rollspel. Inga påhittade ämnen var tillåtna utan samtalen skulle utgå från ärlighet. Till sin hjälp hade coacherna det s k livshjulet.PDF

Rollspelet fortsätter nästa vecka med ytterligare 20 minuters samtal.

Två coachsamtal pågår!

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga