Vadsbogymnasiet - Nära dig

Estetelever lär ut teaterknep!

Sportlovsprogrammet i Mariestad erbjuder ett varierat utbud för lediga skolungdomar. För teaterintresserade barn fanns på måndagen ett alternativ.
Emelie och Alex från Estetiska programmet på Vadsbogymnasiet lärde ut teaterknep för barn från 7 års ålder på Vadsbo Museum igår.

Alexandra berättar att de började med en namnlek och ett antal samarbetsövningar för att gruppen skulle lära känna varandra lite bättre. Därefter delades gruppen in i två mindre grupper, som var för sig skrev ihop en kort saga som de sedan skulle spela upp för den andra gruppen.

Efter fikat började arbetet med att hitta rätt kläder till sin roll, vilket var lättare sagt än gjort. Därefter sminkades alla barnen efter sina egna önskemål innan det äntligen var dags för genrep och föreställning.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga