Vadsbogymnasiet - Nära dig

Dramatik på muséet!

ES3 dramatiserade Mariestads historia.

Papper, öl och Unica var dramatiseringen döpt till. Den gav några historiska inblickar i det som hänt i Mariestad. Tändstickstillverkningen, glasproduktionen, bryggerinäringen, Electrolux och Katrinefors Bruk, och sist men inte minst Unicaboxen.

-Vi vill öppna portarna till muséet och få folk att förstå vad som har gjort Mariestad till vad det är idag, säger Roger Sjöberg, programansvarig för Estetiska programmet.

ES3 driver under hela läsåret ett UF-företag, Teaterapan. De har studerat olika näringars lokalhistoriska utveckling och improviserat fram en föreställning för Mariestadsborna. Föreställningen spelades fyra tillfällen under onsdagen, från förskoleklasser till glada pensionärer.


Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga