Vadsbogymnasiet - Nära dig

Mässa för UF-företagen

Som avslutning på UF-året anordnades en minimässa i skolans korridorer.

Ett stort antal elever väljer varje år att driva ett eget UF-företag. Det innebär i korthet att man startar, driver och avvecklar ett företag under ett läsår. Eleverna säljer och erbjuder ett stort antal produkter och tjänster. Som avslutning för det här läsåret anordnades en minimässa i skolans korridorer, där företagen visade upp och sålde sina produkter.Representanter från Ung Företagsamhet och kommunen var på plats och de utsåg ett antal vinnare i olika kategorier.

Årets logotyp:
Your Mug UF

Årets produkt:
Din Kokbok UF samt Heat Holder UF

Årets säljare:
Rebecka Carlén, I-reload UF

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga