Vadsbogymnasiet - Nära dig

Slutprov för Fordon

Johannes och Joel, FT3, bland de tjugo bästa!

Mellan 14 april och 16 maj pågår Slutprov 2014 för avgångseleverna på Fordon- och transportprogrammet. De ska svara på 50 fordonstekniska frågor. Genom att delta i 2014 års slutprov ges möjlighet att erhålla ett certifikat. Kravet för att erhålla "Svenskt Europa anpassat certifikat" är att eleven ska ha uppfyllt branschkraven för sin inriktning på programmet, ha ett godkänt resultat på slutprovet samt vara godkänd i engelska 5, svenska 1 och matematik 1A.

I år deltog 1498 elever från 125 skolor. Totalt 150 elever deltog från Västra Götaland. Av dessa hamnade två elever från Vadsbogymnasiet på topp 20-listan. Johannes Strömvall kom på sextonde plats och Joel Lindahl kom på tjugonde plats.

Slutprovets syfte:
- höja statusen på utbildningen och branschens yrken
- öka kvalitén på utbildningen
- visa utbildningsnivåer och utbildningsområden
- synliggöra branschens krav
- hålla kontakt med skolorna


Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga