Vadsbogymnasiet - Nära dig

Lära känna-dag på Industriprogrammet

Lära känna-dagar för eleverna på Industritekniska programmet.

Två dagar i början av höstterminen är vigda för klasserna att lära känna varandra. På Industritekniska programmet ägnades första dagen bl a åt dragkampstävling mellan klasserna på programmet. IN2 blev mästare med knapp marginal.

Andra dagen besökte programmet Björkborns herrgård i Karlskoga och fick lära om Alfred Nobel och hans gärningar. De hann även med ett besök på Scana Steel i Björneborg där man tillverkar axlar i stora format. Det är propelleraxlar till fartyg, turbiner och vindkraftverk som kan väga 50-100 ton styck.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga