Vadsbogymnasiet - Nära dig

Pepparkakshustävling

Den numera årliga pepparkakshustävlingen arrangerades som vanligt på höstterminens sista skoldag.

Det är tredje året som tävlingen genomförs. Bland deltagarna fanns klasser från Samhällsvetenskapsprogrammet, Introduktionsprogrammet, Teknikprogrammet och Barn- och fritidsprogrammet. Reglerna är att allt material ska vara ätbart, men att eleverna får använda smältlim för att bygga ihop delarna.

Årets tema var "Istället för silon". Åtta bidrag tävlade mot varandra. Juryn, som bestod av kommunens planarkitekter Malin Nilsson och Adam Johansson samt bygglovshandläggaren Per Jernvad, utsåg SA3b till vinnare. Deras bidrag byggde på en idé om Mariestads bryggeri.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga