Vadsbogymnasiet - Nära dig

Snart är bastuflotten färdigbyggd

Bygg- och anläggningsprogrammet har fått uppdraget att bygga en bastuflotte.

Bastuflotten ska placeras i vattnet nedanför Mariehus nya boende Strandgården. Idag genomfördes gjutningen av de fem första förankringarna. De ska sänkas ner till botten av sjön och därefter ska själva bastuflotten fästas fast. Totalt ska tio stycken förankringar tillverkas.

Själva bastuflotten bestär såklart av en bastu, med ett hål i golvet där man kan kliva rätt ner i sjön för ett svalkande bad. På bryggan utanför bastuflotten ska en badtunna placeras och ett antal sittplatser byggas.

Förhoppningen är att de boende i Strandgården ska kunna njuta av sin bastuflotte från och med maj månad.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga