Vadsbogymnasiet - Nära dig

Trea i Sverige!

Fordonseleverna tredje bäst i Sverige när slutproven summerats.

Eleverna i årskurs 3 på Fordons- och transportprogrammet kom på tredje plats i Sverige när slutproven summerats klart.

Slutprovet är ett av motorbranschen framtaget test, där elever inom sex olika yrkesgrenar får möjlighet att visa att de behärskar de kunskaper som branschen efterfrågar. Totalt ska 50 frågor besvaras av varje elev och i år deltog 1433 elever från 118 gymnasieskolor.

- Vi ser slutprovet som en del av den så viktiga dialogen mellan skola och näringsliv. Med hjälp av slutprovet skickar vi en signal till skolan om vilka kunskaper som efterfrågas av branschens företag, säger Caj Luoma, vd för Motorbranschens yrkesnämnder.

Stort grattis!

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga