Vadsbogymnasiet - Nära dig

Skola för hållbar utveckling

4-årsprogrammen har fått förnyad utmärkelse!

Den 15 februari 2013 tilldelades 4-årsprogrammen utmärkelsen "Skola för hållbar utveckling". De fick  utmärkelsen för "ett framgångsrikt arbete med lärande för hållbar utveckling". Punkter som är viktiga i detta arbete är delaktighet, kompetensutveckling, samverkan med omvärlden, miljö, kultur och ekonomi.

Utmärkelsen ges ut av Skolverket, som nu i höst har förnyat utmärkelsen med förhoppningen om att 4-årsprogrammen på Vadsbogymnasiet fortsätter utveckla arbetet med hållbar utveckling kopplat till skolverksamheten.

Vi är självklart väldigt stolta över vår förnyelse!

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga