Vadsbogymnasiet - Nära dig

Skolans kör sjunger på Marching for Love!

Marching for Love är en gigantisk ungdomsmanifestation som går över hela landet under uppropet för Mångfald och Tolerans!

Marching for Love är massor av musik men också ett forum för inspirerande möten mellan ungdomar för att få förståelse, inspirera och skapa förändrade attityder hos ungdomar i hela Sverige. De vill kanalisera den positiva, fantastiska energi som uppstår när ungdomar från olika kulturer möts, med musiken och kulturen som brobyggare.

De uppskattade konserterna med den sydafrikanska sångcoachen Thandiwe Mazibuko med Star Choir South Africa, Triple & Touch (Ken Wennerholm och Göran Rudbo), pianisten Magnus Spångberg, olika gästartister samt en hel massa skolungdomar kompletteras med inspiratörer från Fryshuset som genomför workshops på olika orter i landet.

Bakom konceptet står ett stort gäng från Fryshuset och Star for Life som turnérar runt med Marching for Love i Sverige.

Läs mer på hemsidan för Marching for Lovelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster eller gilla dem på Facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Marching for Love kommer till Skövde den 16 mars och skolkören på Vadsbogymnasiet kommer vara med och uppträda.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga