Vadsbogymnasiet - Nära dig

Idrottsdag i Göteborg

Aktivitetsdag för våra idrottselever i årskurs 1.

Eleverna i åk 1 som kombinerar sina studier med fotboll, innebandy eller ishockey har varit på gemensam resa till Göteborg. Dagen inleddes med 3-kamp och fotboll samt beachvolleybollturnering på Kviberg Park. Innan några timmars fri tid i Göteborg fick även eleverna lyssna på en föreläsning av fotbollsspelaren Niklas Alexandersson. Han pratade om sin karriär med bl a 109 landskamper, två EM och 2 VM-slutspel. Idag arbetar han som instruktör på Änglagårdsskolan för åk 4-9.

Dagen avslutades med att titta på den allsvenska fotbollsmatchen mellan IFK Göteborg och Djurgården.

 

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga