Vadsbogymnasiet - Nära dig

Besök på yrkesprogrammen

Tjejer i åk 7 fick två dagar med prova på-aktiviteter.

16 tjejer från åk 7 fick spendera två heldagar tillsammans med elever och lärare på Industritekniska, Marinteknik, Bygg- och anläggning och El- och energiprogrammet. Lika viktigt som syftet att få visa tjejer vad det handlar om att välja yrkesprogram, var att de redan befintliga gymnasieleverna skulle får integrera svenska- och engelskaämnena i de praktiska momenten. Inför besöken har de jobbat fram muntliga presentationer samt skrivit läsloggar för att på bästa sätt kunna guida sjuorna genom uppgifterna.

På Bygg- och anläggningsprogrammet fick tjejerna tillverka en verktygslåda och på El- och energiprogrammet framställdes en lampa. På besöket på Industritekniska ritades nyckelbrickor i datorn som sedan skrevs ut i en 3D-skrivare. I de marina lokalerna fick sjuorna plocka ner en båtmotor för att sedan byta olja och sätta ihop motorn igen.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga