Vadsbogymnasiet - Nära dig

Specialidrott på Marinteknikprogrammet!

Till läsåret 2019/20 kan du kombinera din idrott med dina studier även på Marinteknikprogrammet!

Marinteknikprogrammet i Mariestad är en av två marina utbildningar i Sverige. Utbildningen är riksrekryterande. Det finns få branscher som har en så stor bredd på yrkeskunskaper som fritidsbåtssektorn. Här får du prova på att arbeta med trä, plastning, motorteknik, elektronik, ytbehandling, svetsning mm. Fritidsbåtssektorn är i stort behov av arbetskraft och kanske är det just dig de söker!

Till Marinteknikprogrammets sida
Lär dig mer om Marinteknikprogrammet

Vi erbjuder fotboll, innebandy och ishockey för dig som vill kombinera din idrott med dina studier. Alla tre finns som lokal idrottsutbildning (LIU), men innebandy är även nationellt certifierad utbildning (NIU):

Läs mer om specialidrotten

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga