Vadsbogymnasiet - Nära dig

Politikerbesök

Elever får möjlighet att påverka samhällsutvecklingen.

Samhällsvetenskapsprogrammet bjuder in politiker för att eleverna ska få en inblick i svensk demokrati och politik. Samtidigt får de möjlighet att ge inspel till utvecklingen i Mariestads kommun.

Under vecka 39 träffade SA3a kommunstyrelsens ordförande Johan Abrahamsson (M) som har läst bygg- och anläggningsprogrammet på Vadsbogymnasiet. Han berättade om sitt mångfacetterade arbete och uppmanade eleverna att skicka in medborgarförslag. Redan vid besöket fick han med sig förslag på nya bostadsområden. Under vecka 40 kommer eleverna träffa oppositionsråd Ida Ekeroth (S).

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga