Vadsbogymnasiet - Nära dig

Gymnasieingenjör

Ansök till ett fjärde tekniskt år!

Du skickar din ansökan via Mariestad kommuns självserviceportal.

Skicka din ansökan via självserviceportalenlänk till annan webbplats

Om du läser teknikprogrammet finns det möjlighet att läsa ett fjärde år och bli gymnasieingenjör. Utbildningen blandar undervisning i skolan med arbetsplatsförlagt lärande hos något av våra partnerföretag. Utbildningen ger goda möjligheter till jobb direkt efter gymnasieingenjörsexamen. Vadsbogymnasiet erbjuder inriktningen produktionsteknik med utgången Produktion- och automation. Du kan söka fram tills du fyller 22 år.

Bookmark and Share

Kontakt

Christina Bring
Projektledare
Telefon: 0501-75 56 97
E-post: Christina Bring

Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga