Vadsbogymnasiet - Nära dig

Vaccination pausas

All vaccinering i våra lokaler pausas.

Den 6 oktober valde Folkhälsomyndigheten att pausa vaccinationen med Modernas vaccin Spikevax till personer födda 1991 eller senare. Detta gäller både dos 1 och dos 2. Elever på Vadsbogymnasiet som fått dos 1 av Modernas vaccin och är född 1991 eller senare kommer i nuläget inte erbjudas en andra dos oavsett vaccinsort. Elever som inte vaccinerats eller som har vaccinerats med dos 1 av vaccinet från Pfizer kommer få Pfizers vaccin.

Detta innebär att all vaccinering på Vadsbogymnasiet pausas och ni som har bokade tider för dos 1 samt för dos 2 och har fått Pfizers vaccin får vända sig till Närhälsan eller andra vaccinationskliniker för vaccinering. Vi återkommer så fort vi får nya besked.

www.folkhalsomyndigheten.se Länk till annan webbplats.

Kontaktuppgifter

Rose-Marie Gustafsson
070-0206404
Rose-marie.k.gustafsson@vgregion.se

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga