Vadsbogymnasiet - Nära dig

Anmäl frånvaro

Vi har ett digitalt frånvarosystem som du kan nå per telefon, app eller webb. Du ska inte sjukanmäla dig till skolans reception.

Vi använder Skola24 för frånvaroanmälan.

Frånvaroanmälan kan göras via telefon 0515–86 932, via Skola24 mobilapp eller www.mariestad.skola24.se Länk till annan webbplats.. Omyndiga elever kan enbart anmäla sin frånvaro på egen hand genom att ringa. Efter klockan 12, när telefonväxeln är stängd görs anmälan av vårdnadshavare eller direkt till mentor eller skolans reception. Om omyndiga elever är borta en del av dagen för exempelvis tandläkarbesök måste det anmälas via app eller webbplats.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga