Vadsbogymnasiet - Nära dig

Hållbarhetssatsning för unga

Engagemang för en bättre värld

I slutet av mars deltog en del av eleverna i åk 3 på Ekonomiprogrammet i evenemanget We Change i Skövde, där de fick bl.a. lära sig mer om FN:s globala mål, hur olika organisationer och företag arbetar med hållbar utveckling samt hur varje individ kan påverka sin egen och hela globens framtid.

Det är ungdomar.se som arrangerar We Change, i år på åtta orter i Sverige. I Skövde svarade representanter från bl.a. IKEA, H&M och SIDA på ungdomars frågor. Det var en dag som lyfte upp många problem, men som också gav en stor dos framtidstro.

Läs mer om We Change Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga