Vadsbogymnasiet - Nära dig

Lyckad skolstart!

Rolig kickoff på Ekonomiprogrammet.

Ekonomiprogrammets kick-off de sista dagarna i augusti blev en lyckad start för läsåret. De tre klasserna hade delvis olika program, med bland annat fartfyllda aktiviteter på Laserdome och Prison Island på torsdagen. Även lite mer allvarliga inslag, bland annat en film om jämställdhet, ingick i programmet, för eftertanke och som förberedelse för en trygg skolgång med bra arbetsmiljö för alla våra elever.

På fredagen fick ettorna traditionsenligt i uppdrag att baka tårtor med olika teman till hela programmet. Efter att vår nya rektor Ewa hade utsett den finaste tårtan, blev det tårtkalas för alla som avslutning på denna annorlunda skolvecka.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga