Vadsbogymnasiet - Nära dig

EK2 på studiebesök

En dag i historiens tecken.

Förra veckan fick EK2 chansen att åka på en dagstur till Skara och Göteborg. I Skara var första anhalten Västergötlands museum där det var inbokat in en privat rundtur på deras medeltidsutställning för att sätta lite bild på hur livet kunde vara för människor då.

Eleverna fick möjlighet att utforska hur det såg ut i just Skara, som var en mycket viktig stad under denna tid. De fick se bland annat Sveriges äldsta möbel, en miniatyr av staden Skara och en vaxdocka av vikingakvinnan Kata som grävts fram i Varnhem och återskapats i Stockholm.

Sedan bar det vidare till en lunchpaus på Max i Alingsås, för att avsluta med en förställning på Gothenburg English Studio Theatre i Göteborg. En engelsk föreställning som heter The Believers Are But Brothers.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga