Vadsbogymnasiet - Nära dig

Projekt Gamla stan

Projektet i gamla stan i korsningen Telegrafgatan- Västerlånggatan var från början en länga som bestod av garage, tvättstuga samt en liten lägenhet. Dessa ytor ska nu byggas om och renoveras av Byggprogrammet på Vadsbogymnasiet. Den yta som innehöll garage ska bli en toppmodern etagelägenhet med tak upp till nock. Tvättstugan ska byggas om till en ny lägenhet och den existerande lägenheten ska renoveras med ett nytt vindsetage för sovrum. Hela gårdslängan ska byta tak samt utrustas med tre takkupor för bättre ljusinsläpp samt utsikt från övervåning. Detta är troligen ett arbete som kommer att slutföras någon gång under nästa läsår.


Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga