Vadsbogymnasiet - Nära dig

Tavlor till yrkesprovet!

Åk 3-eleverna på El- och energiprogrammet genomför ett yrkesprov sista terminen på utbildningen för att bli godkända elektriker. El- och energiprogrammet i Mariestad har utvecklat tavlor som kan användas till yrkesprovet.

I början av december förra året var lärarna på El- och Energiprogrammet i Nyköping och träffade andra etg-skolor i landet. De hade då med sig prov på sina egentillverkade tavlor. Tavlorna har olika moment som eleverna ska klara av:

Motorstyrning

Felsökningstavlor (2 varianter)
Består av 10 fel, varav eleverna måste klara 5.

Trapphusbelysning
Styrprogram med hjälp av dator

Tavlorna går att beställa. Första leveransen gick iväg idag till Fässbergsgymnasiet i Mölndal. Även Västervik, Nyköping och Örebro har lagt beställningar. Flera förfrågningar är redan gjorda inför nästa läsår.

Intresserad av att veta mer eller vill du göra en beställning?
Kontakta Bernt Lahtinen, programansvarig för El- och Energiprogrammet
Tel: 0501-75 56 82 eller via e-post.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga