Vadsbogymnasiet - Nära dig

EE2 på liftutbildning

Utbildningsdagen inleddes med teori och avslutades med praktiska moment.

De praktiska momenten bestod av att köra saxlift och bomlift (skylift). Dagen avslutades med ett skriftligt prov. Om man klarar provet och att praktiskt kunna manövrera liftarna, kan man senare kvittera ut ett förarbevis som krävs för att få framföra dessa fordon.

Det passar extra bra nu när EE2 ska ut på 8 veckors APL (arbetsplatsförlagt lärande). Utbildningen genomfördes av Mikael Olsson från Ramirent. Dagen var mycket uppskattad av eleverna som tyckte det var spännande, roligt och intressant.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga