Vadsbogymnasiet - Nära dig

Lär sig svetsa fiber

EE3 fick utbildning i att svetsa fiber.

Under fredagen hade EE3 besök av David Berg från Vänerenergi. Han var där för att lära eleverna konsten att svetsa fiber. På förmiddagen genomfördes ett teoripass. På eftermiddagen övergick teorin till praktik. Aktiviteten var febril när eleverna fick förbereda sig genom att skala kablar och få fram själva fibertrådarna. Optifiber består av glas och kräver en speciell behandling.

Alla eleverna fick testa på att svetsa och göra en fiberlänk, som skulle kunna mynna ut i uttag hemma hos dig. Att svetsa fiber kräver en specialsvets, som inte finns på utbildningen, men som David hade med sig.

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga