Vadsbogymnasiet - Nära dig

Temadag om hållbar utveckling


Fredagen den 12 april kommer vi att ha en temadag om hållbar utveckling. Vi kommer då jobba med värdegrundenöppnas i nytt fönster som ingår i vår utmärkelse Skola för hållbar utveckling. Elever från Barn- och fritidsprogrammet kommer också vara med.

Dagen kommer innehålla värdegrundsövningar och diskussioner. Estetiska programmet kommer och spelar upp sin pjäs om nätmobbing och dagen avslutas med att gladiatorn "Hero" kommer och pratar om sin syn på värdegrunden.

Esteteleverna spelade sin pjäs om nätmobbing

Hero pratade om sin värdegrund

Bookmark and Share
Facebook
YouTube
Till startsidan
Kontakta oss

Adress

Vadsbogymnasiet
Drottning Kristinas väg 50
542 44 Mariestad

Telefon

0501-75 56 00

Telefax

0501-75 56 09

E-post

vadsbogymnasiet@mariestad.se

Mariestads logga