Artikeln publicerades 28 juni 2024

Bygg- och anläggningsprogrammet söker byggprojekt

Som en del av undervisningen får elever från bygg- och anläggningsprogrammet på Vadsbogymnasiet chansen att ta sig an byggprojekt från riktiga kunder. Nu söker vi dig som är intresserad av att bygga till exempel en friggebod eller ett attefallshus.

Har du en idé, eller ännu bättre, en ritning?

Vi ser gärna att det finns en ritning som går att bygga efter. Gärna en byggbeskrivning som innehåller alla material som byggnaden ska innehålla. Till exempel vilket material som väggar, golv och tak ska bestå av. Var fönster och dörr ska sitta och om det ska vara liggande eller stående panel eller något annat.

Nedan finns exempel som går att skriva ut och fylla i med de önskemål som finns. Detta är ett exempel med pulpettak. Är du intresserad finns även sadeltak.

Exempelritning (PDF) Pdf, 492.1 kB.

Är du nyfiken? Kontakta

vadsbogymnasiet.byggprogrammet@mariestad.se